День матери в детской библиотеке

12 октября в детской библиотеке им. Л. Толстого прошло 3 мероприятия.  Читайте подробнее об этих мероприятиях далее.

Литературно-художественный час «Ты одна мне помощь и отрада, ты одна мне несказанный свет», посвящённый празднованию Дня матери в Республике Беларусь, был проведен с учениками СШ № 10, 7«А» класса. Библиотекарь Арская Е. И. познакомила ребят с историей возникновения этого праздника, как в мире, так и в нашей стране.

Мероприятия в детской библиотеке им. Л. ТолстогоДалее ребята узнали о Великом Празднике Покрова Пресвятой Богородицы. Народный календарь рассказал о народных традициях, поверьях и приметах на Покров. Затем библиотекарь представила ученикам своеобразный вернисаж. Они познакомились с 4-мя произведениями искусства: иконами «Покров Божией Матери», «Владимирская Богоматерь», «Казанская Богоматерь» и картиной Рафаэля «Сикстинская мадонна».

Продолжила день Час беседа об особой роли матери в жизни человека. В ходе беседы были использованы стихи С. Островского, Л. Татьяничевой, Д. Кедрина, М. Пляцковского, В. Коршикова, В. Романчина.

Семиклассники узнали о служении всем обездоленным Матери Терезы, которая в 2016 году была канонизирована и причислена к лику святых. А также учеников заинтересовал рассказ о матерях великих людей. Это женщины, которые свою жизнь посвятили своим гениальным детям.

В заключение библиотекарь пожелала ребятам придерживаться хорошей традиции — отмечать в семье этот день и дарить своим мамам цветы и, самое главное, дарить им внимание, заботу, ласку и любовь. Такое же мероприятие прошло и для учащихся 7 «В» класса.

А вучні 7 “Б” класа СШ №10 былі запрошаны на літаратурна-мастацкую прэзентацыю “Цуды беларускага майстэрства”, прымеркаванай да году Культуры. Падчас мерапрапрыемства вучні знаеміліся з багатай гісторыяй традыцыйных раместваў і промыслаў, многія з якіх існуюць і зараз.

Мероприятия в детской библиотеке им. Л. ТолстогоБібліятэкар Бандарэнка В. Ул. распавяла пра ручнікі, якія не толькі ўпрыгожвалі паўсядзеннасць, але і напаміналі аб сувязі чалавека з Богам і продкамі, расказала аб відах і асобна выдзеліла тып паазерскіх ручнікоў – “полацкія ручнікі”. Знаемства з ручнікамі было завершана праслухоўваннем песні М. Пятрэнка “Ручнікі” пад мультымедыйную прэзентацыю. Прадоўжылася мерапрыемтсва гаворкай пра кавальства і ганчарства. Прысутныя даведаліся аб працэсе навучання ганчарнаму рамяству у полацкіх рамесніцкіх цэхах, пазнаеміліся з асноўнымі катэгорымі ганчарных вырабаў. Прычым вучні самі спрабавалі здагадацца, з якой мэтай выкарыстоўвалі той ці іншы выраб. Справа гэтая была нялегкая, бо большасць вырабаў для гатавання і захоўвання прадуктаў дзеці бачылі ўпершыню. Так, вядучая мерапрыемства расказала аб прызначэнні латкі (у ей смажылі мяса і пражылі гарох), рынкі (пасудзіне на трох ножкай, у якой смажылі стравы), спарышаў (пасудзіны для дастаўкі ежы у поле) і іншых вырабаў.

З цікавасцю слухалі вучні і забабоны, якія датычыліся глінянага посуду. Пазнаеміліся прысутныя і з саломапляценнем – адным з найстаражытнейшых раместваў. Для дзяцей было адкрыццем тое, што фігуркі з саломы не проста цацкі, а абярэгі. Бібліяэкар рассказала аб тым, што саламяная каза – гэта сімвал ураджаю і пладавітасці, а саламяныя кветкі – часовы прытулак страціўшаму свой дом Духа поля.

Напрыканцы літаратурна-мастацкай прэзентацыі была праведзена віктарына, пытанні якой датычыліся традыцыйных раместваў і промыслаў. Вучні успаміналі усё, аб чым вялася размова на мерапрыемтсве і спрабавалі здагадацца, чаму перад вялікімі святамі з хаты выносіліся прылады ткацтва, чаму дзецям было нельга гуляцца з верацяном і чаму ў панадзелак нельга “снуваць кросны”. Мерапрыемства і мультымедыйную презентацю для яго падрыхтавала бібліятэкар Бандарэнка В. Ул.